21. oktobra 1992. godine, Odlukom Predsjedništva BiH, formiran je Peti korpus Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Obilježavanje 31. godišnjice od osnivanja 5.Korpusa A R BiH na prostoru Unsko-sanskog kantona počelo je 20.10.2023. godine (petak) , a danas je bilježavanje nastavljeno obilaskom šehidskih mezarja i spomen obiljažja u svim gradovima i općinama USK-a.

Predstavnci  općine Bužim, državni i federalni zastupnici, poslanici u Skupštini USK-a, Općinskog vijeća Bužim  i predstavnici  boračkih udruženja posjetili su danas Turbe generala Izeta Nanića i svih šehida 505-e viteške brigade gdje su položili cvijeće u proučili fatihu.

Općinski načelnik Mersudin Nanić je u obraćanju prisutnima posebno naglasio:-“Naša je obaveza da obilježavamo značajne datume i događaje, da se uvijek podsjećamo na herosjku borbu i naše najbolje sinove.  5.Korpus je u najtežim danima za državu Bosnu i Hercegovinu pokazao da se i u nemogućim uslovima može sačuvati  državna granica, narod i teritorija države Bosne i Hercegovine  i mi im na tome moramo biti zahvalni i obilježavati ovakve datume.”