Općina Bužim je putem Zavoda ja javno zdravstvo USK-a izvršila hemijsku i bakteriološku analizu sa dvadeset i tri lokalna vodovoda i sa jedanaest uzoroka javnih česmi na području općine Bužim. Inače ovo je prvi put u posljednjih trideset godina da se vrši analiza  lokalnih vodovoda i javnih  česmi koje korite naši građani za piće.

Prema rezultatima ispitanih uzoroka vode i Mišljenja o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće koje je izdao Zavod za javno zdravstvo USK-a, a koje donosimo u prilogu, za većinu lokalnih vodovoda i javnih česmi  utvrđeno je da na osnovu mikrobiološke analize voda nije za piće. Posebno zabrinjava činjenica da je kod većine lokalnih vodovoda utvrđeno prisustvo ešerihije koli, enterekoki i koliformne bakterije dok  voda iz lokalnih vodovoda većinom zadovoljava  fizičko-hemijske analize.

U prilogu Mišljenje o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće kontrolisanih lokalnih vodovoda i javnih česmi.