Inicijativa za  osnivanje i organiziranje Muzeja Grada Bužima u kojem bi se našla  i Spomen soba 505.Viteške brigade  usvojena od strane Općinskog vijeća Bužim oktobra 2015. godine,  na putu je da bude konačno i  realizovana. Nakon donošenja Odluke Vlade USK o dodjeli objekta stare škole za potrebe muzeja i Skupština kantona je usvojila ovu Odluku na svojoj 39.redovnoj sjednici 02.04.2018.godine.  Da se stvari konačno kreću u dobrom pravcu, potvrdio je i v.d.načelnika Općine Bužim Nedžad Kudelić nakon održanog sastanka u Vladi Unsko sanskog kantona kojem su prisustvovali  ministri za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida Ermin Zulić, pravosuđa i uprave Asim Dizdarević i finansija Vedran Prša.

„Na održanom sastanku u Vladi Unsko sanskog kantona, a nakon opsežnih priprema dogovreni su i konkretni koraci u realizaciji ovog značajnog projekta za Bužim. Izradili smo idejno rješenje i dogovorili aktivnosti oko utroška sredstava sa nivoa USK za sanaciju i rekonstrukciju stare zgrade Osnovne škole Bužim gdje će biti smješten muzej. U narednom periodu očekujem potpisivanje ugovora sa Ministarstvom obrazovanja, nauke, kulture i sporta kojim bi bili regulisani imovinsko-pravi odnosi između ministarstva i općine. Već radimo na izradi glavnog projekta, a procijenjena vrijednost kompletne sanacije objekta stare škole je oko 500.000,00 KM. Financijska konstrukcija za Muzej grada Bužima je zatvorena i ako svi akteri ove pozitivne priče ispune svoje obaveze  do početka školske godine  planiran je završetak građevinskih radova“.- istakao je v.d. načelnika Općine Bužim Nedžad Kudelić.