Povodom 1.Marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, u zgradi JU „Centra za kulturu, sport i informisanje“ održana je svečana akademija na kojoj su prigodnim obraćanjima o značaju jednog od najvećih praznika BiH govorili Općinski načelnik Agan Bunić i Abid Mulalić, ministar za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida, koji se obratio u ime Vlade Unsko-sankog kantona.

Prije održavanja svečane akademije načelnik Bunić sa delegacijom je obišao turbe generala Izeta Nanića i šehida 505. Viteške brdske brigade, i tako polaganjem cvijeća i učenjem fatihe odali počast svima onima koji su utkali svoje živote u stvaranje današnje Bosne i Hercegovine. Također je održana i izložba umjetničke grupe SerhatArt.

Akademiju je otvorio Općinski načelnik Agan Bunić koji je obraćajući se prisutnim građanima rekao da ne smijemo o Bosni i Hercegovini promišljati kroz prizmu njenog trenutnog ustavnog i društvenog uređenja i aktuelne teške ekonomske situacije, i da je ona iznad svega, koja je opstala vijekovima, i takva kakva jeste opstaće i dalje.

„Nakon 23 godine i u Bužimu obilježava se Dan nezavisnosti, i to u sklopu Dana općine, koje skupa vežemo jedno za drugo, ali u skromnijem obilježavanju, međutim neće i ne smije umanjiti značaj tog datuma, kojeg smo tada izglasali sa 100 posto u našoj općini, i rekli sudbonosno DA na referendumu. Tad smo se borili za nezavisnot, svi znamo kako, i danas se borimo za državu, tako što ćemo biti dobar ljekar, prosvjetni radnik, privrednik, sportista.. Dragi sugrađani čestitam Vam 1. Mart, Dan nezavisnosti BiH u ime općine Bužim. Nek nam živi jedna i jedina Bosna i Hercegovina, „ istekao je načelnik Bunić u svom obraćanju.

Mnogi su istog stava, da referendum o nezavisnosti iz 1992.godine nije imao alternativu i da svaka druga opcija nije garantirala opstanak BiH kao države, Izjava nacelnik

Abid Mulalić, ministar za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida u Vladi USK, u svom obraćanju podsjetio je na historijski trenutak na za BiH.

„Večer mi je pripala čast da u ime Vlade USK-a uputim iskrene čestitke povodom Dana nezavisnosti. Vlada kantona već nekoliko dana sihronizirano obilježava ovaj historijski datum, kao i općine u našem kantonu. Cijena nezavinsoti nas je debelo koštalo, praćena krvavim putem, kao i agresijkim napadom od strane sprpskih snaga, a kasnije izdajom našim sunarodnjaka. Nedavno formirana Vlada odiše pozitivnim ambijentom, i trudi se da zaustavi sve negativne trendove koji nas susreću. Nadam se da ćemu ostatti na tom putu i uspjeti u pravcu kojeg smo zacrtali. Budimo tolerantni i jedinstveni, nekad različita mišljenja budu pozitivna i daju snagu da idemo dalje. Ja vam želim u ime Vlade i svoje lično ime čestitati Dan nezavisnosti“, rekao je ministar Mulalić u svom izlaganju.

Sa ovom svečanošću obilježavanja Dana nezavisnosti završeni su Dani općine Bužim koji su trajali deset dana, i obilovali mnogobrojnim sadržajima.

11014663_930100930368049_5140813674394536931_n 11018149_930101733701302_7629744111095665721_n 11030150_930107290367413_1730861728204644498_n

Više slika pogledajte na buzimljani.ba & JU”Centar za kulturu, sport i informisanje”