Cilj hidrogeoloških istraživanja na lokalitetu Musića bio je utvrđivanje hidrogeoloških i tehničkih mogućnosti zahvatanja novih količina pitke vode.

Hidrogeološka istraživanja su podrazumijevala predhodno geoelektrično i geofizičko ispitivanje užeg područja sa ciljem utvrđivanja mogućih mikrolokacija za bušenje istražnih bušotina.

Nakon sagledavanja dobijenih rezultata ispitivanja pristupilo se bušenju istražnih bušotina na tri mikrolokacije, njihova razrada i crpljenje sa mjerenjem dobijenih količina vode.

Nakon provedenih svih radnji i analiza predviđenih projektnim zadatkom, došlo se do sljedećih rezultata istraživanja:

1.      Istražna  bušotina B2 bušena na dubinu od 62 m je pokazala da u takvom stanju daje 3 litra po sekundi (l/s) bez uticaja na druge bunare,

2.      Bušenjem novog eksploatacionog bunara mogle bi se zahvatiti nove količine vode i do 15  l/s,

3.    Obzirom da se lokacija istražne bušotine nalazi stotinjak metara od pumpne stanice, procijenjeni troškovi realizacije bušenja eksploatacione bušotine i ugradnje bunarske konstrukcije sa pumpom, izgradnje potisnog cjevovoda i uvođenje pomenutih količina vode u eksploataciju bi iznosili oko 220.000,00 KM,

4.    Obzirom na ograničene količine vode pogotovo u ljetnjem periodu, da bi se izbjegle redukcije u sistemu, preporučuje se kao prelazno rješenje uvođenje raspoložive količine vode sa istražne bušotine B2 do 3 l/s dok se ne završi eksplatacioni bunar,

5.      Preporučuje se nastavak istraživanja izvođenjem najmanje jedne istražne duboke bušotine do 140 m, s mogućnošću dobijanja novih količina (50 l/s) i troškovima od 80.000,00 do 100.000,00 KM.

Nakon obavljenih istražnih radnji i dobijenih optimističnih rezultata nameće se zaključak da izvorište “Musići” jeste perspektivno i da se trebaju činiti dodatni napori da se s ovog izvorišta dobiju potrebne količine vode, te da se izbjegnu restriktivne mjere u vodosnabdijevanju postojećih korisnika priključenih na ovaj vodovodni sistem.

Po svemu sudeći, dugogodišnjem  problemu izvorišta “Musići” nazire se kraj.