Danas su općinu Bužim posjetili prof. dr. Halil Omanović, direktor Jedinice za koordinaciju IFAD-ovih projekata u Bosni i Hercegovini pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Senad Šepić zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Goste su primili i sa njima razgovarali načelnik Agan Bunić, predsjedavajući Općinskog vijeća Abid Mulalić, kantonalni zastupnik Kasim Mulalić, direktor PIO/MIO Bihać Samir Veladžić i Mehmed Ćenanović, savjetnik načelnika.

Teme razgovora su bile aktivnosti Međunarodnog fonda za ruralni razvoj (IFAD-a) u Bosni i Hercegovini o dosadašnjim projektnim aktivnostima koje su podržane na području naše Općine. Također, razgovaralo se i o problematici u implementaciji projekata, te o konkretnim aktivnostima i koracima IFAD-a i općine koje je potrebno poduzeti u narednom periodu kako bi se implementirali određeni projekti kroz narednih nekoliko godina u ukupnom iznosu do milion maraka za općinu Bužim. „IFAD VI će podržavati projekte koji su bitni kako za općinu Bužim, tako i za sve njene građane u onolikoj mjeri koliko općina Bužim bude spremno dočekala projekte sa projektno-tehničkom dokumentacijom.

“Cilj ovog projekta je poboljšanje ekonomskog statusa i osiguravanje mogućnost za samozapošljavanje mladih ljudi i žena, posebno u sektoru poljoprivrede, i to formiranja poljoprivrednih zadruga, proizvodnje i prerade malina, mlijeka, kestena,plasteničke proizvodnje, izgradnju gradske tržnice gdje će stanovništvo prodavati ono što proizvede. Cilj je da ljudi žive od svog rada, da razvijamo poljoprivredu i sela, da proizvodimo hranu“ kazao je između ostalog direktor Omanović.

„Zadovoljstvo nam je što smo danas ugostili delegacija IFAD-a i našeg zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Senada Šepića kako bi se uvjerili da je naša općina spremna za ulaganje i koja zna šta hoće i kakvu budućnost želi svojim sugrađanima. U ranijem periodu kroz ovaj program smo realizirali oko 2 miliona maraka, čime smo uspješno realizirali mnoge projekte. Nadamo se da ćemo kroz implementaciju programa IFAD VI riješiti dosta problema koji se tiču poljoprivredne i razvoja infrastrukture, jer uz naša sredstva i ova koja su predviđena za Bužim možemo puno toga realizirati“, kazao je načelnik općine Bužim Agan Bunić.

Više slika pogledajte na buziminfo.ba i buzimljani.ba