Načelnik Bunić: “U javnu rasvjetu i cestovnu infrastrukturu uloženo 357.000,00 KM, pripremljeno i ugovoreno ulaganje još 359.800,00 KM. U izgradnju I faze sportske dvorane uloženo 612.392,97 KM. Sa viših nivoa vlasti uloženo 100.000,00 KM za vodovod “Pivnice”. Pripremljena još dva nova ugovora u iznosu oko 200.000,00 KM za nabavku potrebne pumpe i pumpnih postrojenja za vodovod “Pivnice”u MZ Konjodor. Gradiće se još i školsko igralište kod Osnovne škole Brigovi i Bućevci, pripremljeno 50.000,00 KM ”.

Općina Bužim u 2015. godini bila je pravo gradilište. Posljednjih nekoliko godina povećano je ulaganje u infrastrukturu centra Bužima ali i ostalih dijelova općine. U punom jeku je realizacija niza projekata. Kako je kazao načelnik Agan Bunić, ušlo se u realizaciju uređenja Bužima koje obuhvaća izgradnju Sportske dvorane Bužim, izgradnju Islamskog kulturno-edukativnog centra. Brojni klubovi i sportski kolektivi izgradnjom Sportske dvorane u Bužimu dobit će normalne uvjete za rad, pa je za očekivati da će i rezultati biti puno bolji, jer i pored neuslova u kojima rade naši sportski kolektivi, rezultati su više nego odlični.

Islamski centar predstavljat će krunu dosadašnjih ulaganja u izgradnju džamija u 22 džemata na području općine. Kako je već poznato, prema projektu imat će tri sprata i prizemlje, a u njemu će se, između ostalog, nalaziti sjedište Medžlisa IZ Bužim, restoran, kabinetske učionice, hotelske sobe i konferencijska sala.

12606846_10205538649092617_332186813_n Historijski projekat za općinu Bužim4 10955505_925288040849338_7822886041309678597_n

U toku je i izgradnja vodovoda “Pivnice” u MZ Konjodor, čija vrijednost prelazi jedan milion KM. Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK-a za ovaj projekat je izdvojilo novih 100.000,00 KM koja će biti utrošena za nabavku pumpne stanice.

U ovoj godini gradit će se 110 kV trafostanice u Bužimu, ukupne vrijednosti preko dva miliona KM. U prošloj godini radilo se i na uređenju ulica i puteva u samom centru Općine ali i po mjesnim zajednicama.

Izgrađene su i nove javne rasvjete u onim mjesnim zajednicama i zaseocima koje je do sada nisu imale, te urađena rekonstrukcija i modernizacija postojećih. U tom pravcu izgradnja javne rasvjete radila se u MZ Bužim i to u ulici Sarajevska i Gazija, kao i izgradnja javne rasvjete u MZ Bućevci.

“Svi oni koji žele investirati u našu Općinu naići će na iskrenu dobrodoošlicu. Ovi infrastrukturni radovi su preduvjeti za dovođenje investitora. Stalno obavljamo razgovore s mogućim ulagačima. Trudimo se da svima olakšamo, u što su se mogli uvjeriti oni koji su već investirali poput “Bingo” d.o.o Tuzla i “Prevent Grupacija”. Kapital, zajednička saradnja, odgovornost i efikasnost u radu lokalnih vlasti je ključ uspjeha. Samo zajedničkim snagama i zalaganjem može se doći do pozitivnih rezultata”, kazao je načelnik Bunić.

Strateški pravci na koje je općina Bužim fokusirana su smanjenje stope nezaposlenosti, modernizacija postojeće i gradnja nove infrastrukture, osigurati zapošljavanja iz oblasti privrede, poljoprivrede, turizma.

“Sve navedeno nastojimo provesti samostalno i u saradnji sa drugim nadležnim institucijama kroz niz mjera i programa, od kojih izdvajamo sljedeće: jačanje saradnje lokalne zajednice sa privrednim sektorom u cilju stvaranja boljeg poslovnog ambijenta na teritoriji općine Bužim, aktivna uloga općine u cilju privlačenja domaćih i inostranih investitora. U tom smislu, realiziraju se sljedeći projekti: poljoprivredni poticaji, podrška malim i srednjim preduzećima, stimulacija razvoja sopstvenog biznisa, aktivna uloga nevladinih organizacija u promovisanju kulturno–historijskih vrijednosti, utopljavanje Osnovne škole “Bužim” kao i svih ostali Područnih škola na teritoriji općine Bužim”, naveo je načelnik Bunić.

U 2015. godini pripremljeno je nekoliko projekata, te zaključeno nekoliko ugovora čija realizacija slijedi u 2016. godini.

Radi se o infrastrukturnim projektima koji su bitni za sve naše građane i razvrstani su po mjesnim zajednicama, pa krenimo redom u MZ Lubarda gradiće se put Lubarda-Abdići-Čaglica II faza, zatim put Gornji Aleševići-Kosa-Bosnići-Lubarda i put Aleševići-Pašin brod. U MZ Bužim gradiće se još put Pomajden-Stari Grad II faza, zatim u novom ruhu i ulice Gazija, II faza, Patriotske lige i ulica Irfana Ljubijankića. U MZ Mrazovac gradiće se put škola Mrazovac –Radoč-Prokop, zatim put Mrazovac-Šekića Dolovi. U MZ Vrhovska u narednom period nastaviće se sa izgradnjom V faze puta Bezi-Bajrektarevića Polje i tako spojiti sve prekide koje imamo na ovom lokalnom putu. U MZ Jusufovići slijedi spajanje puta Aldžići-Baltići prema Trostrukim klancima i Šakonjićima. U mjesnoj zajednici Bućevci izvodiće se radovi na rekonstrukciji i modernizaciji nekategorisanog puta Porići-Mulalići, kao i u mjesnoj zajednici Brigovi rekonstrukcija i modernizacija puta Spahići-Mulalići.

lipa-jusici-el-rijeka_680_453_s_c1  12399119_10205505883782757_792919672_n-940x627 11081405_366525436866188_2010529228345837272_n-e1426748394854

Gradit će se i javne rasvjete u mjesnim zajednicama, tačnije ulicama i zaseocima koji do sada nisu imali istu, i to u MZ Konjodor, zatim u MZ Bužim naselje Stari grad i u ulici Irfana Ljubijankića i javna rasvjeta gradiće se u MZ Lubarda naselju Brda.

Ukupna vrijednost projekata koji su pripremljeni i ugovoreni u 2015. godini, a čija se realizacija očekuje u 2016. godini, iznosi oko 609.800,00 KM.

Naravno to nije sve. Moramo napomenuti da uz ove projekte, nova budžetska 2016. godina će donijeti i nove projekte i nova ulaganja.

Općina Bužim će i u narednom periodu biti zasigurno najveće gradilište u Unsko-sanskom kantonu, i prema onomo što je do sada najavljeno bit će uloženo preko 4 miliona KM.