U općini Cazin danas je održan sastanak između novoimenovanog ambasadora Švicarske u našoj zemlji, Heinrich Maurer i rezidentnog koordinatora UN-ovih operacijskih i razvojnih aktivnosti te rezidentnog predstavnik UNDP-a u BiH Yuri Afanasieva, sa načelnicima općina Bosanska Krupa – Arminom Halitovićem, Bužim – Aganom Bunićem i Cazin – Nerminom Ogreševićem.

Kako je istaknuto, peta je godina od početka implementacije strategija u ove tri općine i pored znanja, stečeno je zavidno iskustvo o nedostajućim mehanizmima. Za 2015. i 2016. godinu općine i UNDP su ugovorile nastavak partnerstva i rada na reviziji strateških dokumenata.

„Jako sam zadovoljan sa saradnjom sa općinama i Kantonom 1. Ne samo da smo imali dobru saradnju sa lokalnom zajednicom, nego imamo i dobar lokalni tim UNDP-a u Bihaću. Danas smo razgovarali o rezultatima trilateralne saradnje. Nas, Švicarske agencije za razvoj i ovih triju općina. I zato je bilo jako bitno da prenesem načelnicima da će Kanton 1 ostati prioritet UN-ovih agencija što se tiče razvojnih projekata“, istaknuo je ambasador Afanasiev.

Po riječima novoimenovanog švicarskog ambasadora Heinricha Maurera, saradnja sa UNDP-om i lokalnim zajednicama predstavlja široku lepezu projekata u oblasti zaštite okoliša, ekonomskog razvoja, strateškog planiranja, a posebno saradnje s dijasporom.

„Ono čime sam impresioniran prilikom svoje prve posjete ovom kantonu je saradnja općina Cazin, Bosanska Krupa i Bužim i mislim da je to jako dobar primjer kako ići dalje jer od toga će najveću korist imati ljudi koji žive u ovim lokalnim zajednicama. Govoreći iz švicarskog iskustva, mi dobro znamo koliko je važna saradnja između općina i ona uvijek daje dobre rezultate, poboljšava se efikasnost i to je iskustvo koje mi želimo da podijelimo. Jaka lokalna uprava i njena služba za građane je temelj za izgradnju svega dalje i stoga mi dajemo podršku lokalnim zajednicama“, naglasio je ambasador Maurer.

Načelnik Bunić se zahvalio na svim dosad realiziranim projektima na području općine Bužim koji su potpomognuti od strane pomenutih agencija, te izrazio nadu da će i ubuduće biti sličnih projekata, posebno onih u kojima bi bilo potpomognuto zapošljavanje na području općine Bužim, što je jedan od bitnijih koraka u budućnosti. U prilogu pogledajte izjave načelnika Agana Bunića i ambasadora Švicarske u BiH Heinricha Maurera.

11311887_10204377169165597_643976441_n 11335793_10204377169205598_1116403969_n 11356251_10204377169085595_614969899_n