ŠTAB CIVILNE ZAŠTITE OPĆINE BUŽIM: PROGLAŠENO STANJE PRIRODNE NESREĆE

Općinski načelnik i služba civilne zaštite općine Bužim od rani jutranjih sati su na terenu.

Zbog obilnih kiša koje su uzrokovale izlijevanje potoka i rijeke Bužimnice iz korita, Štab civilne zaštite općine Bužim je proglasio stanje prirodne nesreće radi zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara na ugroženom području u općini Bužim.

Ovakva odluka donesena je na osnovu informacija sa terena o plavljenu objekata fizičkih i pravnih lica, te klizišta koja su se pojavila u toku dana.

Danas je općinu Bužim posjetio i premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić i direktor Kantonalne uprave civilne zaštite USK-a Dževad Livaković, koji su izrazili punu spremnost za upućivanje pomoći građanima općine Bužim, kako bi se omogućilo poduzimanje maksimalnih aktivnosti te primijenile sve potrebne mjere koje imaju za cilj zaštitu i spašavanje ljudi i materijalnih dobara, u skladu s pozitivnim zakonskim propisima.

„U ovim trenucima najvažnije je da zaštitimo ljudske živote i njihovu imovinu i saniramo nastalu štetu. Općinski organ uprave sa svim svojim službama na usluzi je građanima da im pomogne u saniranju štete. Nakon ove situacije analizirat ćemo cjelokupno stanje i identificirati uska grla koja treba tretirati na preventivan način. U narednom periodu posvetiti punu pažnju projektima koji se tiču zaštite od poplava. Apelujem i na sve građane da svi budemo učesnici i damo lični doprinos u saniranju šteta nanesenih elementarnim nepogodama. Ono što je vezano za manje probleme ulica, puteva da se uključimo maksimalno ali svakako da je tu Civilna zaštita tamo gdje treba veća intervencija. Apelujem na sugrađane da ne mijenjaju samovoljno potoke, korito rijeke Bužimnice, zatrpavaju smećem i drugim otpadom. Po prestanku padavina Komisija za procjenu štete od poplava i klizišta će izvršiti procjenu šteta na području općine Bužim nastalih od posljedica velikih kišnih padavina”, poručio je načelnik Mersudin Nanić.

„Trenutno stanje na terenu stabilno te da se voda povlači u korito, ostavljajući za sobom puno materijalne štete na dobrima građana i privrednih subjekata zahvaćenih ovom elementarnom nepogodom te da je u toku čišćenje terena i evidencija stradalih stambenih objekata i stanovnika kojima je pomoć potrebna. Situacija je pod kontrolom, materijalna štete su velike, ali je najvažnije da nije bilo ljudskih žrtava. Apelujem na građane da sa svoje strane poduzmu maksimalne mjere za ublažavanje eventualnih posljedica od poplava i klizišta, a posebno da obilaze teren oko svojih objekata, te da o svakoj eventualnoj opasnosti obavijeste Operativni centar civilne zaštite na broj 121 ili Vatrogasnu jedinicu na broj 123.“, kazao je Senad Ćatić, načelnik Štaba civilne zaštite općine Bužim.

Građani mogu prijaviti nastalu štetu u roku od osam dana od dana proglašenja stanja prirodne nesreće.