Radovi na izgradnji eksploatacionog bunara-bušotine na Izvorištu Musići privode se kraju a prema riječima izvođača radova voda bi uskoro trebala poteći gradskim vodovodnim sistemom.
Zbog interesovanja javnosti i čestih upita o aktivnostima na realizaciji ovog značajnog projekta za građane Bužima, zatražena je i informacija od konsultanta/projektanta ovog projekta a s ciljem prezentacije do sada postignutih rezultata i analiza.
Na bušotini PEB 4 Musići završena je izgradnja eksploatacionog bunara-bušotine na dubini od 73 m, iako je projektom bilo predviđeno da će se bušenje vršiti od 100 m. Pojašnjenje o razlogu zbog kojeg se stalo na 70 metara, dao je konsultant/projektant prof. dr. sc. Mirza Bašagić, inžinjer geologije koji je izvršio analizu projekta sa svim pokazateljima.
“Od kako postoje hidrološka mjerenja u Evropi i našim krajevima, za prethodnih 100 godina do ovoga ljeta površinske i podzemne vode nisu bile tako male i niske, niti će ih statistički gledano, biti za narednih 100 godina! Negdje su mjerenja obavljana i u periodima dužim od 100 godina, te otuda historijski hidrološki minimum koji je između ostalog, rezultirao presušivanjem niza otvorenih vodotokova i izvora za koje se smatralo da su stalni.
Sve gore navedeno ima višestruki značaj za okolnosti izvođenja PEB 4 u Musićima, jer je neupitno da je dokazana ekstremna minimalna izdašnost ovog objekta u kapacitetu 2,75 – 3,10 l/s i da se takav minimum u dogledno vrijeme više neće pojavljivati.
Za očekivati je da u PEB 4 minimum od 3 l/s u maksimumu bude cca 9 l/s.
Zbog navedenih činjenica i ustanovljene zakonomjernosti u bunar PEB 4 mora se ugraditi pumpa kapaciteta 10 l/s sa visinom dizanja u dijapazonu 50 – 60 m.
Naglašavam, prema sadašnjem stanju opskrbljenosti vodovodnog sistema u Bužimu dovoljno bi bilo sistem dopuniti sa svega 2 l/s vode, čime bi se u potpunosti eliminisale redukcije ili bi bile svedene na prihvatljivu mjeru u intervalima tokom noći, kada bi se punili rezervoari i voda dnevno nesmetano isporučivala potrošačima!
Tokom izvođenja eksploatacionog bušenja vršene su odgovarajuće prilagodbe projektnog rješenja konkretnim uslovima mikrolokacije u funkciji geološko-hidrogeoloških odnosa u pribunarskoj zoni i da su takve prilagodbe korektno predlagane i obrazložene od strane izvođača, a na što su konsultant projektant i nadzor dali pisanu saglasnost.“ zaključio je prof. dr. Bašagić.
Prema svim pokazateljima PEB 4 u Musićima bi već u ovom sušnom periodu mogao dati dovoljne količine vode za sve potrošače gradskog vodovodnog sistema što je i bio cilj ovog projekta. Trenutno na eksploatacionoj bušotini se vrši ispiranje i optimiziranje eksploatacionog bunara zbog povišene vrijednosti mutnoće i željeza, a što je veoma bitan korak u cijelom procesu dopremanja vode u gradski vodovodni sistem. U narednih desetak dana očekujemo finalizaciju ovog projekta što podrazumijeva ugradnju odgovarajuće pumpe, spajanja bušotine sa pumpnom stanicom, te ugradnju filtera koja bi optimizirala mutnoću i pojavu željeza.
”Općina Bužim poduzima sve što je u njenoj moći kako bi se popravilo stanje vodosnadbijevanja kao jedne od najvažnijih životnih potreba građana. U više navrata kazao sam da pored ovog projekta mi ne odustajemo od započetog projekta „Pivnice“ čijom potpunom izgradnjom rješavamo vodosnadbijevanje građana općine Bužim pitkom vodom za narednih dvije stotine godina. U budžetu za narednu godinu bit će planirana sredstva i za projekat „Pivnice“. Želim kazati da je Vlada Federacije BiH već sa 380.000,00 KM podržala izgradnju rezervoara Čardačište kao i izgradnja razvojne gravitacione mreže za vodovodni sistem „Pivnice”. Želim apelovati i na Vladu Unsko-sasnkog kantona da obezbijedi što hitnije određeni iznos sredstva za projekat „Pivnice“ kako bi već na proljeće otpočeli sa radovima na ovom važnom projektu“, kazao je načelnik općine Bužim Mersudin Nanić.