Na osnovu člana 14. i 15. Odluke o općinskim priznanjima i postupku njihove dodjele («Službeni glasnik općine Bužim», broj:10/18), Općinsko vijeće općine Bužim na XII (dvanaestoj) redovnoj sjednici održanoj 12.01.2022.godine usvojilo je i objavljuje:

JAVNI POZIV

za dostavu prijedloga za dodjelu općinskih javnih priznanja općine Bužim za 2021. godinu

Povodom „20. februara“ Dana općine Bužim, pozivaju se: građani, političke stranke, vjerske zajednice, udruženja građana, savjeti mjesnih zajednica, privredna društva, naučne, kulturne, obrazovne, sportske i druge institucije i javne ustanove sa sjedištem na području općine Bužim, vijećnici Općinskog vijeća Bužim i Općinski načelnik da podnesu prijedloge za dodjelu općinskih priznanja općine Bužim.

Priznanja općine Bužim koja se dodjeljuju za 2021.godinu su:

1. Plaketa s grbom Općine Bužim – „NAGRADA 20.FEBRUAR“,
  2. Povelja o proglašenju počasnim građaninom/građankom općine Bužim,
  3. Plaketa Općine Bužim za životno djelo,
  4. Zahvalnica Općine Bužim.

KRITERIJI ZA DODJELU PRIZNANJA

Kriteriji za dodjelu Plakete s grbom Općine Bužim  – „NAGRADA 20. FEBRUAR“,  i Plakete Općine Bužim za životno djelo su:

1. a) za pojedince:

– izuzetan doprinos u odbrani države Bosne i Hercegovine,

– postizanje značajnih rezultata u oblasti nauke, obrazovanja, zdravstva, socijalne zaštite, kulture, sporta, amaterskog stvaralaštva i drugih društvenih djelatnosti ili najboljih rezultata u teorijskom i praktičnom radu na pojedinom području javnog djelovanja,

– doprinos unapređenju radnih procesa kreativnim radom ili inovacijama,

– dobijanje međunarodnih priznanja za vlastite inovacije,

– objavljivanje, prikazivanje, izlaganje, izvođenje ili prezentovanje na neki drugi način vlastitih ostvarenja značajnih za širu zajednicu,

– požrtvovno učestvovanje u spašavanju života i materijalnih dobara prilikom elementarnih nepogoda,

– ugled i visoke moralne vrijednosti.

1. b) za pravna lica:

– upošljavanje većeg broja radnika,

– ostvarenje značajne dobiti u poslovanju,

– vršenje značajnih ulaganja u proširenje proizvodnih i drugih kapaciteta,

– davanje izuzetnog doprinosa u otklanjanju posljedica elementarnih nepogoda na području općine Bužim,

– postizanje poslovnih uspjeha na nivou međunarodnih standarda,

– najmanje pet godina postojanja i kontinuiranog djelovanja,

– renome uzornog pravnog lica.

U jednoj godini  može se dodjeliti jedna nagrada „20. februar“ i pet plaketa za životno djelo.

Povelja o proglašenju počasnim građaninom/građankom Općine Bužim može se dodijeliti pojedincima iz Bosne i Hercegovine ili inostranstva (državnici ili zvaničnici drugih država, članovi međunarodnih organizacija odnosno organizacija drugih država ili njihovih organa) koji su posebno zaslužni za:

– jačanje ugleda Općine Bužim u zemlji i inostranstvu,

– razvoj općine Bužim ili njenih pojedinih javnih djelatnosti,

– promicanje vrijednosti demokratskog društva,

– njegovanje tradicije.

U jednoj godini može se dodijeliti najviše jedna povelja o proglašenju počasnim građaninom/građankom Općine Bužim.

Zahvalnica Općine Bužim može se dodijeliti pojedincima i pravnim licima za donacije i slične aktivnosti koje svojim obimom ili vrijednošću prevazilaze uobičajene okvire, kao i za uspješnu saradnju i za doprinos razvoju i ugledu općine Bužim.

U jednoj godini može se dodijeliti najviše pet Zahvalnica općine Bužim.

POSTUPAK ZA DODJELU OPĆINSKIH PRIZNANJA:

Pravo podnošenja prijedloga za dodjelu priznanja imaju građani, političke stranke, vjerske zajednice, udruženja građana, savjeti mjesnih zajednica, privredna društva, naučne, kulturne, obrazovne, sportske i druge institucije i javne ustanove sa sjedištem na području općine Bužim, vijećnici Općinskog vijeća Bužim i Općinski načelnik.

Prijedlog za dodjelu priznanja treba sadržavati:

– ime, prezime i adresu pojedinca, odnosno naziv i adresu pravnog lica koji se predlažu za dodjelu priznanja,

– naziv priznanja za koje se prijedlog podnosi,

– obrazloženje prijedloga za dodjelu priznanja.

Uz prijedlog predlagač je dužan priložiti odgovarajuću dokumentaciju (objavljeni radovi, analize, prikazi, stručne kritike i ocjene, takmičarski rezultati i sl.) kojom se potvrđuju navodi iz prijedloga.

Komisija neće uzeti u razmatranje prijedloge koji nisu podneseni u skladu sa utvrđenim kriterijima.

Komisija za odlikovanja i općinska priznanja, na osnovu potpunih i dokumentovanih  inicijativa sačinjava prijedlog Odluke za dodjelu javnih općinskih priznanja, sa obrazloženjem za dodjelu   općinskih priznanja, koju dostavlja Općinskom vijeću na razmatranje i usvajanje, a sve u skladu sa Odluke o općinskim priznanjima i postupku njihove dodjele  («Službeni glasnik općine Bužim», broj:10/18).

Rok za podnošenje inicijativa je 04. 02. 2022. godine.

Svi zainteresirani svoje prijedloge mogu uputiti poštom ili lično na adresu:

Općina Bužim

Općinsko vijeće

Komisiji za odlikovanja i općinska priznanja

505.Viteške brigade br. 26

77 245 Bužim,

sa naznakom «Javni poziv za općinska priznanja».

Komisija za  odlikovanja i općinska priznanja