Prošle godine smo imali najveća izdvajanja za poljoprivredu, a ove godine smo nastavili i povećali iznose novčane podrške . Nadamo se da su naši poljoprivredni proizvođači prepoznali podršku koju im dajemo i da će im ova podrška olakšati njihove napore u proizvodnji. Ono što bismo naglasili jeste da smo nakon isplate pomenutih podrški do sada realizirali ukupno 89,30% planiranog budžeta za poljoprivredu u ovoj godini. Nakon podnesenih zahtjeva i njihove obrade, izvršena je isplata poticaja za registrirane poljoprivredne  proizvođače mlijeka , uzgoj u sistemu krava- tele , proizvodnju jagodičastog voća , za proizvodnju povrća u plastenicima, proizvodnju povrća na otvorenom  , za sufinansiranje biljne proizvodnje i kupovinu prehrane za pčelare . Riječ je o Programu novčane podrške  za poljoprivrednu proizvodnju  iz budžeta  Općine Bužim za 2022.godinu.

Na raspisani Javni poziv  za sufinansiranje biljne proizvodnje stiglo nam je ukupno 181 prijava koje su obrađene, a isplaćeno je ukupno 26.549,30 KM .

Za sufinanciranje dijela sredstava za dijagnostička ispitivanja muznih grla u sistemu otkupa ( 3 i više ) podneseno je 62 zahtjeva ,648 grla i isplaćeno 24.675,00 KM.

Za sufinanciranje dijagnostičkih ispitivanja muznih grla u sistemu krava –tele podneseno 2 zahtjeva i isplaćeno 1.800,00 KM.

Za proizvodnja povrća na otvorenom podneseno je 48 zahtjeva za 74,5 dunuma i isplaćeno 11.175,00KM.

Za sufinanciranje kupovine presadnica za plasteničku proizvodnjupodneseno je 60 zahtjeva za 6190 m², isplaćeno 9.285,00 KM.

Za proizvodnja malina 7 otkupljivača je podnijelo zahtjev za 92 proizvođača jagodičastog voća . proizvedeno je 192 246,25 kg i isplaćeno 13.475,30 KM

Udruženju pčelara PROPOLIS kao podrška organiziranju pčelara – kupovina prehrane za pčelinje zajednice isplaćeno je 9.000,00  KM .Izvještajem Udruženja je potvrđena kupovina prehrane za 95 pčelara . U 2022.godini po ovom programu ukupno je isplaćeno iz budžeta općine 98.241,00 KM.

Ovom prilikom napominjemo sve poljoprivredne proizvođače da prate  rokove za podnošenje zahtjeva za poticaje na svim nivoima vlasti ( federalni , kantonalni , općinski ) i naravno ne zaborave ažururanje podataka u Registru poljoprivrednih gazdinstava – RPG od 01.januara do 31.marta 2023.godine kako bi mogli ostvariti svoja prava na poticaj.

Poticaji poljoprivrednoj proizvodnji- isplata