Na osnovu člana 65. i 66. Zakona o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata (“Službene novine Federacije BiH”, broj 40/10), člana 38.tačka 20. Statuta općine Bužim (“Službeni glasnik općine Bužim“, broj:12/15), Općinski načelnik općine Bužim, objavljuje:

ZA PRIKUPLJANJE PONUDA ZA IMENOVANJE ČLANOVA ZDRAVSTVENOG

SAVJETA OPĆINE BUŽIM

1. Objavljuje se Javni poziv za prikupljanje ponuda za imenovanje članova zdravstvenog savjeta općine Bužim.
  1. Zdravstveni savjet broji 9. članova imenovanih iz reda zdravstvenih i nezdravstvenih struka uz poštivanje načela odražavanja ravnopravne zastupljenosti oba spola, i to iz reda; predstavnika pacijenata, mladih, jedinice lokalne samouprave, komora iz oblasti zdravstva, stručnih udruženja, udruženja za zaštitu prava pacijenata, sindikata zdravstvenih ustanova odnosno privatnih praksi, kao i crvenog krsta/križa s područja jedinice lokalne samouprave odnosno općine Bužim.
  2. Mandat članova zdravstvenog savjeta traje 4. godine.
  3. Zdravstveni savjet obavlja sljedeće poslove:
  • predlaže i evaluira sprovođenje zdravstvene zaštite na području jedinice lokalne samouprave;
  • daje mišljenje na planove i programe zdravstvene zaštite za područje lokalne samouprave, te predlaže mjere za poboljšanje dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite na svom području;
  • prati primjenu propisa na području jedinice lokalne samouprave koji se odnose na zaštitu prava i interesa pacijenata;
  • organizuje obrazovne kurseve za građanstvo iz poznavanja materije o pravima pacijenata i postojeće legislative;
  • daje preporuke za organizaciju kurseva u zdravstvenim ustanovama radi upoznavanja rukovodstva i zdravstvenih radnika s konceptom prava pacijenata, legislativom i odgovarajućim nužnim promjenama u zdravstvenim ustanovama;
  • prati povrede pojedinačnih prava pacijenata na području jedinice lokalne samouprave;
  • predlaže preduzimanje mjera za zaštitu i unapređenje prava pacijenata na području jedinice lokalne Samouprave;
  • bez odgađanja obavještava zdravstveni savjet u kantonalnom ministarstvu o slučajevima težih povreda prava pacijenata koje mogu ugroziti život ili zdravlje pacijenata;
  • podnosi skupštini jedinice lokalne samouprave i kantonalnom ministarstvu godišnji izvještaj o svom radu;
  • obavještava javnost o povredama prava pacijenata;
  • obavlja druge poslove određene Zakonom o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata.
  1. Pravo učešća na Javnom pozivu imaju sva fizička lica iz kategorija iz tačke 2. ovog Javnog poziva koji ispunjavaju sljedeće uvjete:

–  Najmanje srednja stručna sprema, viša stručna sprema ili visoka stručna sprema zdravstvenog smjera (za kategoriju zdravstvenih radnika) i društvenog smjera za kategoriju nezdravstvene struke.

Uz prijavu na Javni poziv se dostavlja:

– Kraća biografija, dokaz o stručnoj spremi (ovjerena fotokopija), te dokaz o pripadnosti od kategorija iz tačke 2. ovog Javnog poziva.

Prijave na Javni pozive dostaviti najkasnije u roku od 15 dana od dana objave Javnog poziva na službenoj internet stranici Općine Bužim i Oglasnoj ploči Općinskog organa uprave općine Bužim, i to preporučeno poštom ili ličnom dostavom, na adresu:

Općina Bužim

Ulica 505 Viteške brigade broj 26.

77245 Bužim

sa naznakom: “Javni poziv za prikupljanje ponuda za imenovanje članova zdravstvenog

savjeta općine Bužim”

Nepotpune, neuredne i neblagovremene prijave neće se uzeti u razmatranje.