Centralna manifestacija obilježavanja “Dana Zlatnih ljiljana” i “Dana pobjede nad fašizmom” koju organizuje Federalni Savez dobitnika najvećih ratnih priznanja ove godine održati će se u Travniku. Tim povodom Općinski načelnik Zikrija Duraković upriličio je druženje sa dobitnicima priznanja Zlatni ljiljan sa područja Općine Bužim, te ih ispratio na centralno obilježavanje u Travnik.

Zlatni ljiljan je najveće ratno odlikovanje Armije Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Dodjeljivao se vojnicima i oficirima za najsmjelije, najhrabrije i najtaktičnije podvige protiv agresora. Neki od boraca za svoju pokazanu hrabrost odlikovani su posthumno. Armija R BIH dala je na hiljade heroja u ratu , a devet istaknutih boraca proglašeno je Narodnim herojima, (Izet Nanić, Safet Hadžić, Senad Mehdin Hodžić, Midhat Hujdur-Hujka, Hajrudin Mešić, Safet Zajko, Enver Šehović, Adil Bešić i Nesib Malkić).

Više slika pogledajte ovdje