Na platou OŠ “Bužim” uz bogat izbor domaće tradicionalne hrane koju su pripremile članice Udruženja žena „Izvor“ Bužim održana je Krajiška sofra. Uz ukusna jela i druženje upriličena je sada već tradicionalna “Veče s dijasporom” gdje se odazvao velik broj naših sugrađana koji žive i rade izvan naše domovine. Vrijedne žene udruženja žena “Izvor” koje su pripremile ovu sofru, koja je simbol, kako su nekada naše majke, sestre, supruge od onoga što imaju pripremale i slale hranu na liniju našim borcima.

Ova sofra priča o tome i da se to nikad ne zaboravi, i ona je pred duže naših poginulih boraca-šehida, kazala je predsjednica Jasmira Mehić. “Da nije ljubavi prema domovini usahli bi mnogi mnogi gradovi mnoga sela. Tako i mi nosimo te uspomene i svoju ljubav i uvijek se vrlo rado vraćamo i dolazimo. Ne osjećamo se da smo iz dijaspore, iako često smo doživljeni kao stranci. Poruka nas koji živimo izvan naše države, pomozite svojim Bošnjacima da dodu do svojih prava u institucijama općine Bužim” kazali su ovogodišnji predstavnici iz dijaspore koji su se obratitli Nevzet ef. Porić ispred Muftijstva u Ljubljani i dijaspore R Slovenije, Husein ef. Veladžić ispred džemata “Đerzelez Alija i Hrnjica Mujo” iz Linza, Edvad Felić ispred džemata “Bošnjak” iz Graza, te Jasmin Mustedanagić ispred džemata “Izet Nanić” iz Dornbirn iz Austrije.

“Moramo obezbijediti jednu noć, dan, u okviru Slobodarski dana, za našu dijasporu jer to naši ljudi koji žive izvan domovine zaslužuju, a kasnije ćemo zajedno osmisliti koji je to najbolji način obilježavanja. Pozivamo vas da svoje znanje, iskustva, prenesete nama ovdje i da radimo na stvaranju boljeg života u našem gradu. Mnogi od vas su poslije rata napustili domovinu i otišli raditi u zemlje EU, niste poslije rata tražili ništa od države za koju su neki od vas puno dali. I danas puno pomažete svojoj državi, općini i svojim porodicama, i zbog toga smo vam zahvalni” kazao je načelnik Bunić.

Za ovu priliku UMB je pripremilo prikazivanje dokumentarnog filma “Bužim, ponosni bosanski grad” autora Sulejmana Muratovića, gdje su svi oni koji do sada nisu imali priliku pogledali ovaj film mogli vidjeti sve ljepote našeg Bužima. Nakon prikazivanja filma kulturno-umjetnička društva pripremila su bogat program u kojem su mogli uživati svi posjetioci. Učešće u kulturno-zabavnom program su uzeli KUD “Sevdah” Bužim, KUD “Čava” i hor “Tesnim” iz Čave.

Dijaspora (starogrčki = rasutost, rasprostranjenost) označava od druge polovine 20. stoljeća grupu ljudi ili etničke grupe, koje su pod pritiskom sile napustile svoju tradicionalnu etničku domovinu i nastanile se po cijelom svijetu. Pojam dijaspora može istovremeno označavati i status manjine, na primjer određenih vjerskih grupa.

11822571_420998618085536_3437229626911785120_n 11822505_420997228085675_9199037461261632553_n 11041539_892993120773966_6830109276427122700_n

Više slika pogledajte ovdje