Svaka općina ima datume koji predstavljaju prelomne tačke u historiji koji su odredili njenu daljnju sudbinu. Za općinu Bužim je jedan od tih datuma 20. februar. Toga dana, prije 20 godinu dobili smo ponovni status općinske uprave. Povodom 20. februara, Dana općine Bužim, u Velikoj sali JU” Centra za kulturu, sport i informisanje” koja je bila mala da primi sve zainteresirane, održana je svečana akademija i sjednica općinskog vijeća, na kojoj su dodjeljena priznanja za one koji najviše doprinijeli našoj općini.

Svečanoj akademiji pored vijećnika Općinskog vijeća, uposlenika Općine Bužim, prisutvovali su vrhovni poglavar Islamske zajednice u BiH, reisu-u-ulema Husein ef. Kavazović, potpredsjednica F BiH Melika Mahmutbegović, premijer USK-a Izudin Saračević, načelnik općine Agan Bunić, načelnici drugih općina, poslanici u Skupštini USK-a, te ostale zvanice sa svih nivoa vlasti, te kulturnog i vjerskog života i mnogobrojini građani. Nakon intoniranja državne himne, obratio se načelnik općine.

10407826_925265527518256_6569657029509376058_nPrije svega želim da sve prisutne poselamim i pozdravim. Kao općinski načelnik čast i zadovoljstvo mi je reći nekoliko riječi na ovaj jubilarni rođendan najmlađe općine na kantonu. Želim da pozovem sve nadležne institucije da svojim doprinosom ujednimo jedinstvo i snagu, mi ne tražimo ništa puno, samo ono što nas slijeduje kao lokalnu zajednicu. Došlo je vrijeme kad se treba sa riječi preći na dijela. Hvala svima onima koji su dali nešto svoje za općinu, i naš kraj. Od srca svima Vama želim sretan dvadeseti rođendan rođendan općine Bužim. – izjavio je načelnik Bunić.

Najveća općinska priznanja i nagrade pripale su najzaslužnijim, za značajan doprinos u razvoju općine Bužim u raznim oblastima društvenog života i rada dodjeljena je nagrada „20. FEBRUAR“ firmi ASIM COMERC iz Bužima, a počasnin građaninom općine Bužim“, proglašen je reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, zbog doprinosa izgrađnje IKC Bužim, ako i zahvalnice i plakete za pojednice koji su doprinijeli razvoju Bužima.

10846110_925271754184300_4525786394555247834_nOd tada do danas, Bužim je izgrađivao i jačalo organ uprave. Nemojmo zaboraviti sve one hrabre koji su u presudnim momentima stali na branik općine i dali ono najvrijednije, svoje živote. U naslijeđe su nam ostavili slobodu, na to im se trebamo zahvaliti.

1609679_925274340850708_4495396198483535887_nPoštovane građanke i građani, srdačno Vam se zahvaljujem na toploj dobrodošlici, posebno se zahvaljujem na tituli počasnog građanina, nadam se da ću je časno i hrabro nositi kao što ste Vi sve ove godine. Titula koja mi je dodjeljena sigurno je velika odgovornost, i trebam se da tim nositi. Posebne selame upućujem potpredsjednici federaciji, gospođi Mahmutbegović,majkama šehida i ratnim vojnim invalidima Mnogo puta sam tražio odgovor gledajući naše džamije, naše krajeve, borce, pa i crkve, sve ono što čini državom, odgovor sam našao u Bosni. Ovo je uistinu veliki dan za sve Vas, pa Vam iskrenog nijeta želim čestitati ne tako mali jubilej, sretan Vam Dan općine. Nek Vas dragi Bog čuva.- rekao je reis Kavazović.

Premijer Saračević, kojem je ovo prva službena posjeta ovoj općini od preuzimanja funkcije, uputio je iskrene čestitke Bužimljanima povodom rođendana Općine u ime Vlade USK-a i u svoje lično ime.

“Protekle dvije decenije Bužim je kao najmlađa općina u našem Kantonu napravio korak naprijed u razvoju svih segmenata života. Vjerujem da ćete istrajati na putu razvoja vaše općine, i sa ovog mjesta Vam kažem napravićemo dvorana svi zajedno”, – istakao je Saračević.

Čestitkama se pridružila i potpredsjednica Melika Mahmutbegović, kazala je da će koliko bude mogla učiniti sve da kroz sufinansiranje određenih projekata pomoći našoj općini.

Delegacije su obišle Turbe generala Izeta Nanića i poginulih boraca 505. Viteške brigade 5. korpusa Armije Republike BiH (ARBiH), gdje je položeno cvijeće i proučena fatiha.

Na kraju svečanosti pretpremijerno je prikazan film „Bužim ponosni bosanski grad“, autora i režisera bužimljanina Sulejmana Muratovića, koji je ovaj film poklonio svojima bužimljanima, nakon toga prisutni su imali priliku probati tortu koje su ovom prigodom pripremile žene iz udruženje „Izvor“.

Više slika pogledajte na buzimljani.ba