Federacija Bosne i Hercegovine

Unsko – sanski kanton

OPĆINA BUŽIM

OPĆINSKI NAČELNIK

Na osnovu člana 6. Pravilnika o kriterijima, načinu i postupku raspodjele budžetskih sredstava za 2014. godinu sa pozicije grantovi za kulturu i kulturno-umjetnička udruženja, ekonomski kod 614126 i sa pozicije ostali grantovi, ekonomski kod 614324, broj: 02-14-1609/14 od 22.04.2014. godine,  Općinski načelnik općine Bužim, raspisuje:

za predlaganje projekata za finansiranje sredstvima Budžeta

općine  Bužim za 2014. godinu

I  Pravo prijave na javni poziv

Raspisuje se javni poziv za predlaganje projekata za finansiranje sredstvima Budžeta općine Bužim za 2014. godinu sa pozicije grantovi za kulturu i kulturno-umjetnička udruženja i sa pozicije ostali grantovi.

Pravo prijave na javni poziv imaju udruženja, fondacije i druge nevladine organizacije koje su registrovane u BiH u skladu sa zakonskim propisima i imaju sjedište na području općine Bužim.

II  Uslovi za korištenje sredstava iz Budžeta općine Bužim za 2014. godinu

• Da je projekat namjenjen građanima općine Bužim,

• Da se projekat odnosi na slijedeće oblasti:

a) Oblast kulture :

– organizovanje manifestacije kulturno-umjetničkih sadržaja za zadovoljavanje potreba građana općine Bužim,

– afirmacija umjetničke produkcije građana općine Bužim ( književnost, likovna umjetnost, muzika i sl.)

– promoviranje i afirmacija mladih stvaralaca, te očuvanje tradicije i kulturne baštine naroda BIH,

b) Ostale oblasti:

– ekologija, odnosno projektne aktivnosti koje promovišu odgovoran odnos prema prirodi i unapređenju kvaliteta življenja,

– projekti vezani za pitanje i ostvarivanje ljudskih prava i prava djeteta,

– projekti jačanja demokracije, a naročito većeg učešća žena i mladih u društvenom životu,

– projekti za širu lokalnu zajednicu iz oblasti socijalne sigurnosti i zdravstvene zaštite, kao što je pomoć starim i penzionerima, bolesnim i hendikepirnim osobama, djeci s posebnim potrebama i sl.

III  Sadržaj potrebne dokumentacije

Prijava na javni poziv treba da sadrži :

–          popunjen obrazac za aplikaciju,

–          rješenje o registraciji ( ovjerena kopija )

–          identifikacijski broj aplikanta ( ovjerena kopija)

–          ugovor sa bankom s navedenim transakcijskim računom ( ovjerena kopija)

–         projekat s kojim se aplicira, koji treba da sadrži: naziv projekta, naziv organizacije, adresa, telef./fax i e – mail, oblast na koju se projekat odnosi i opis konkretnog problema koji se rješava realizacijom projekta, ciljevi projekta – na koji način se doprinosi rješavanju problema, ciljna grupa, detaljan opis projekta po mogućnosti navesti projektne aktivnosti i vremensku realizaciju projekta,

–          detaljan budžet projekta,

IV  Kriteriji za vrednovanje i odabir projekta :

Pozitivni kriteriji:

1)       vezanost projekta za oblast navedene u tački a) i b) poglavlja II.

2)       da se projekat odnosi na građane općine Bužim i da će se realizirati na području općine Bužim,

3)       izražena potreba stanovništva za projektom,

4)       jasna definicija ciljne grupe ( kome je namjenjen)

5)       projekat je od uticaja na realizaciju drugih projekata u općini,

6)       učešće predlagača projekta vlastitim ili donatorskim sredstvima,

7)       održivost projekta.

b) Eliminatorni kriteriji

a ) nedostaju formalni uslovi za kandidovanje projekta ( nepotpuna i netačna dokumentacija)

b) projekat nije vezan za oblast navedenu u tački a) i b) poglavlja II,

c) tema projekta nije podudarna sa ciljevima i zadacima, odnosno registrovanom djelatnošću predlagača projekta,

d) nije dostavljen finansijski izvještaj o realizaciji projekta i namjenskom utrošku budžetskih sredstava za 2013. godinu (ukoliko su sredstva dodjeljivana)

V  Mjesto i način podnošenja prijava:

Prijava projekta se predaje u zatvorenoj koverti, neposredno na šalteru 4. Centra za pružanje usluga građanima ili putem pošte – preporučeno na adresu: Općina Bužim, ul. 505. viteške brdske brigade br. 26., sa naznakom ” Predlaganje projekta za finansiranje sredstvima budžeta za 2014. godinu ”.

VI  Rok za podnošenje prijava

Rok za prijavu projekta po javnom pozivu je 15 dana od dana objave u sedmičnom listu Unsko – sanske novine ” Krajina ”, na oglasnoj ploči i web stranici općine Bužim.

VII  Ostale odredbe

Aplikant može aplicirati najviše sa jednim projektom i ne mogu mu se odobriti sredstva preko    2.000 KM.

Ocjenu i vrednovanje projekta izvršit će Komisija za vrednovanje i odabir projekata, koja i sastavlja prijedlog rang liste, te istu dostavlja Općinskom načelniku na utvrđivanje zaključkom.

Odabrani korisnici po javnom pozivu potpisaće ugovor sa Općinskim načelnikom.

Nepotpune i neblagovremene prijave neće se razmatrati.

OPĆINSKI NAČELNIK

Agan Bunić, dipl.pravnik