Povodom obilježavanja Dana formiranja 5. Korpusa  Armije Republike Bosne i Hercegovine svim porodicama poginulih boraca i šehida, ratnim vojnim invalidima i demobilisanim borcima, te svima koji su osjećali i osjećaju 5. Korpus Armije RBiH kao dio sebe čestitamo Dan formiranja.

Peti korpus nastao je iz naroda koji se herojskom i časnom borbom izborio za državu Bosnu i Hercegovinu. U odbrani i oslobođenju Bosne i Hercegovine veliki broj boraca i starješina 5. korpusa Armije R BiH dao je svoje živote i djelove tijela, a njihovu žrtvu i nemjerljiv doprinos u odbrani BiH nikada ne smijemo zaboraviti.

Štab Vrhovne komande RBiH je 29. septembra 1992. godine izdao naređenje za formiranje Petog korpusa Armije RBiH. 21. oktobra 1992. odlukom Predsjedništva RBiH (Odluka br. 02-111-738/92) formiran je Peti korpus.

U ime časne, hrabre borbe naših šehida, demobilisanih boraca koji su u našu državu Bosnu i Hercegovinu ugradili dio sebe, svoga tijela, želimo i moramo danas pokazati više jedinstva, zajedništva i odlučnosti u izgradnji države Bosne i Hercegovine.